Czy stres w pracy może działać na naszą korzyść?

Opublikowano: 2022-12-14

Naukowcy twierdzą, że tak. 
Specjalizująca się w problematyce stresu Kelly McGonigal, psycholog z Uniwersytetu Stanforda, powołując się na wyniki wieloletnich badań na 30.000 dorosłych obywatelach US udowadnia, że jeśli zmienimy nasze myślenie o stresie, zmienimy również reakcję fizjologiczną naszego ciała na stres. W wyniku przeprowadzonych badań naukowcy oszacowali, że co roku ponad 20.000 Amerykanów umiera przedwcześnie nie z powodu stresu, ale z powodu wiary w to, że stres jest zły dla ich zdrowia. 

Dlaczego tak się dzieje?
Typowa fizyczna reakcja na stres to przyśpieszone tętno i zwężenie naczyń krwionośnych. To jeden z powodów dla których chroniczny stres jest powiązany z chorobami układu krążenia. Kiedy jednak badani wierzyli, że stres im pomaga, ich naczynia krwionośne pozostawały niezmienione, serce nadal mocno biło, ale obraz zbliżony był do tego, jaki jest obserwowany u ludzi w momentach radości, a także wtedy, kiedy wykazują się odwagą.

Wyobraźmy sobie dowolne stresujące wydarzenie w naszej pracy, np. ważną prezentację przed licznym gronem współpracowników. Co czujemy? Łomotanie serca, szybki oddech, może zalewa nas pot – zazwyczaj interpretujemy te fizyczne zmiany jako lęk albo informację, że nie radzimy sobie zbyt dobrze z presją. Zamiast tego spójrzmy na te objawy jak na sygnał, że nasze ciało jest pobudzone i przygotowuje nas właśnie do spotkania z wyzwaniem: łomotanie serca oznacza gotowość do akcji, a przyspieszony oddech dostarcza więcej tlenu do naszego mózgu, by mógł lepiej pracować. Postrzeganie tych oznak jako pomocnych dla naszego wystąpienia powoduje, że stajemy się mniej zestresowani – jest w nas znacznie mniej lęku i stajemy się pewniejsi siebie. Nasze ciało pomaga nam sprostać wyzwaniu – jeśli będziemy tak myśleć ciało nam uwierzy, a nasza reakcja na stres stanie się dla nas zdecydowanie korzystniejsza.

Czym więc się kierować dokonując wyborów zawodowych? Czy natężenie stresu na danym stanowisku powinno być dla nas wskaźnikiem alarmującym? Naukowcy są zdania, że podążanie za znaczeniem jest lepsze dla naszego zdrowia, niż próba uniknięcia dyskomfortu: idź za tym, co tworzy sens w twoim życiu i zaufaj sobie, że poradzisz sobie z wynikającym z tego stresem. 

Jak myślicie, czy mają rację? 

Źródło: www.ted.com

Newsletter pracodawcy

Chcesz dostawać informacje o rynku pracy i metodach rekrutacji?  Zapisz się do Newslettera!

    Zapisz się na newsletter!

    Chcesz być na bieżąco z wartościowymi artykułami z zakresu kadr, HR czy rekrutacji?